Single Blog Title

This is a single blog caption

Принципи на тренировката (част2)

Принцип на индивидуалност и разграничаване

Разграничаване на тренировката означава да се вземат под внимание индивидуалните качества на играча (тренировъчно състояние и натоварване). В отделни случаи въздействие имат и контузии, болести, конфликти и проблеми. Съществуват много симптоми, с които се разпознава пренатоварването. Едни от признаците са: повишена дразнимост, прекалена чувствителност, повишена склонност към агресия, чести смени на настроението, понижено желание и концентрация. В по нататъшно развитие и напреднала фаза може да доведе до непълноценна почивка, до разтроен сън,  до загуба на апетит, загуба на тегло, отпускане и често до контузии. Забелязват се промени в кондиционната област, координацията и концентрацията също са повлияни. По време на мач претоварването се изразява в липсата на формата и константни резултати, ограничено самочувствие и нежелание за доказване, а способността за регенерация е намалена.

При проява на симптоми на пренатоварване трябва да се намалят тренировъчните натоварвания или дори да се дадат дни за почивка. Като регулаторни и контролни мерки се въвеждат – изследване на причината, основни спортно медицински прегледи, зъбен контрол –  по отношение на скрити инфекции, медицински терапии, ментално разпускане и спортни занимания с ниско натоварване.

Принцип на целогодишните тренировки и периодизация

От гледна точка на константното развитие, с изключение на кратките почивки през свободното време, трябва да се тренира през цялата година. Преди всичко при млади и талантливи играчи се внимава за спазването на времето за отдих и натоварване.

Целогодишните тренировки са съобразени с натоварванията по време на мач. В периодизацията се взимат под внимание структурата на натоварване в различните времеви периоди с по-малко и съответно по-интензивно натоварване. Периодизацията е в следствие поставените цели, да се постигне възможно най-добрата форма в съответната игрова фаза през годината, която да бъде и стабилизирана през дългите периоди на полусезоните.

За целта годината се разделя на следните периоди:

таблица

Футболният сезон стартира с подготвителната фаза. Първият полусезон започва през август и завършва през декември. Към него се добавя междинен период от около 6 седмици, които се използват различно. Предстоят турнири в зала, отпуска за кратка регенерация и фаза на подготовка преди втория полусезон.

Втората игрова фаза започва (по принцип) края на януари, началото на февруари и завършва през май съответно юни, според това, дали се състои Европейско или Световно първенство. Към това се добавя и преходен период, в които играчите почиват и регенерират.

Leave a Reply


*