Single Blog Title

This is a single blog caption

Расизмът в Италия: Балотели и още много други…

Италианският футбол отново е застигнат от расизма. „Италия – тази толкова гостоприемна страна?’’, чудят се   чужденците. Но въпреки интернационалните миграционни движения в страната, доскоро тя беше изцяло щампована в бял цвят.

Прекратени мачове

Наскоро бе прекратен приятелският мач между  AC Milan и четвърто-дивизионния отбор на „Pro Partia “ заради расистки обиди от страна на публиката. Кевин-Принс Боатенг, тъмнокож полузащитник на Милан, в знак на протест изпрати демонстративно топката вместо в противниковата врата, направо в зрителските трибуни, а малко след това напусна терена.

Серия А също не беше подмината от расистки скандирания, този път по адрес на друг играч на Милан – Марио Балотели. Феновете на Рома не си спестиха обидите по негов адрес, което накара главния съдия на мача да  прекрати временно срещата. По принцип конкурентът на Рома – Лацио е известен като средище на неофашистки членове, както и със своите Тифози. Връзката между тези хулигански расистки прояви между стадионите на Верона и Палермо е дълга и ще продължава да расте.

Различни възприятия

Туристите се чудят основателно, защото Италия е ивестна като гостоприемна страна, посещавана от милиони екскурзианти годишно. Но въпреки всички миграционни течения, италианското общество беше доскоро изцяло бяло, както и националният отбор на Италия. Цветнокожи  са били единствено скитащите се плажни продавачи на очила и чанти. Изключение е футболистът Марио Балотели, смятан за феномен на терена. По време на последното Европейско първенство, с головете си срещу Германия, той е приветстван с почитание като победител, но никога не става любимец на публиката, заради своя непредсказуем и до днес характер.

Къде се корени проблемът?

Има по-дълбоки причини за агресивното или донякъде може би и скрито потискане на расизма. Силвио Берлускони например, в последните 20 години от своя медиен и политически марш, по-скоро величае фашистката ера и времето на Мусолини, а геноцидът и анексионната война от 1935/36 не са отразени в нито един учебник по история.  В северна Италия политическата партия “Lega Nord“ е известна с особено враждебното си отношение към чужденците. Като цяло управлението в Рим има да свърши още доста работа, в това число и министърът на спорта от немско потекло, както и роденият в Конго интеграционен министър.

Leave a Reply


*