Single Blog Title

This is a single blog caption

50 нюанса вкусно или как да подправим зимата ( част I )

С наближаването на зимата се увеличават не само дрехите по тялото ни, а и съставките в храната ни. Със спусналите се тъмни облаци навън все повече контрастират вкусните уютни аромати у дома. Ето защо днес ще Ви представя някои от най-употребяваните и полезни билки и подправки, които ще поднесат така желания вкус на всяко Ваше ястие, за да сгрее и изпълни тялото Ви с радост и топлина.

Разбира се, не трябва да забравяме, че подборът и съхранението на подправките са важни, колкото и тяхното използване. Именно затова ще започна с няколко съвета за правилната им употреба:
– При закупуване по грамаж купувайте само толкова, колкото може да се събере в среден по големина буркан. Не се презапасявайте, с времето качествата им отслабват.
– Дръжте сушените билки и подправки на място във Вашата кухня, което е далеч от влага и топлина.
– При заместване на пресни билки със сухи, сложете три пъти по-голямо количество.
– Добавяйте сухите в рецептата възможно по-рано, за да имат повече време в процеса на готвене и да развият своя вкус и аромат, а пресните слагайте към средата или дори в края на готвенето, за да запазят специфичния си вкус.

Анасон – освен познатата му употреба за направата на алкохол (узо, мастика и т.н.), се използва в бисквити, сладки, пайове. Семената му са идеални за поръсване на плодове салати, придавайки им необичаем вкус. В индийската кухня анасонът се използва в готвенето на пилаф и задушени ястия.

Бахар – използва се за оцветяване и ароматизиране на бульони и маринати. С леко пикантен-сладък вкус , служи перфектно за подправяне на ябълкови десерти, торти, бисквити, лютеници, тиква или сладки картофи.

Босилек – той е може би един от най-използваните през времето и културата в света, заемайки важно място в билковата ерудиция. През лятото вдъхва прекрасен аромат на свежест, а целогодишно служи като основна съставка в приготвянето на сосове като сос песто и други, комбинирани с паста и спагети. Специален афинитет има към доматите, независимо пресни или сухи, също така е добър в супи, маринати, винегрет, билкови хлебчета и омлет.

Дафинови листа – това са цели, сушени листа, най-полезни в рецепти с дългосрочно варене – супи и яхнии, където вкусът им има най-добър шанс да проникне. Подхождат си с домати, боб, царевица и картофи.

Ким – семената имат остър, отличителен вкус, който ги поставя в категорията на ароматизантите. Най-известни са като добавка към хляб и питки, но могат да се съчетаят и с картофи и други кореноплодни зеленчуци (пащърнак, ряпа). както и сортове зеле.

Лют червен пипер – малко количество от него и ще получите огнен и полезен вкус, предпочитан в Мексико, Индия, Югоизточна Азия и т.н. Тази подправка стои страхотно към боб, къри, топли и студени кисели или пикантни ястия, юфка.

Кардамон – ароматни семена с трудноописуем вкус, който подхожда за солени и за сладки ястия, придавайки неповторимост на плодове или ядки, къри, пилаф, картофи, грах, както и тестени изделия като пай или хляб.

Чили на прах – смес от подправки, като в главната роля е лютият червен пипер. Използва се към боб яхнии и супи, логично допълнение е към сосове на доматена основа.

Див лук – деликатен вкус за подправяне на печени картофи, картофени салати, а и във всякакъв вид прясна салата, също така в яхнии и сосове.

Кантарион – с уникален вкус и аромат, той се използва широко в мексиканската, индийската и азиатската кухня, добавяйки необикновена жар в яхниите, царевични ястия, доматените сосове за енчилада, такос и други подобни.

Канела – една от най-познатите и най-използваните подправки. Чест компонент на къри и печени изделия, включително пудинги, кексове, бисквити и плодови пайове, тиква, сладки картофи, както и към задушаване на плодове и варене на напитки като греяно вино.

Очаквайте продължение…

Източник на снимката

Leave a Reply


*